Forte, Braga, Grosseto, La Vendenne, Calafell, Valdagno, Caldes and Valongo are the teams that qualified for the second round of the 2022-2023 WSE Champion’s League which will be played in December. The other 8 non-qualifiers will play in the first round of the WSE Cup in December. Three really intense days where only on the last day the eight teams qualified for the next round were decided. In Group A in Coutras, the Italian Forte dei Marmi ranked first with 7 points, winning against Alcoi and Coutras and drawing with the Portuguese Braga, the second ranking with 5 points. At 3 points the Spanish Alcoi and 1 for the French Coutras. Thriller final for Group B, where everything was decided only at the last match between Grosseto and La Vendenne. Three teams with six points with avulsed ranking that reward for a single goal of difference (three points each team), Italian Grosseto (+1), French La Vendenne (0), while the Spanish Lleida (-1) did not qualify. At zero points the English King’s Lynn. In Group C in Geneva (Switzerland), Spain’s Calafell and Italy’s Valdagno finished with 7 and 6 points respectively. The French Noisy, which stopped the spaniards on the draw for 2-2, failed to complete the comeback and remained at 4 points, while Geneva remains at zero points. Also in group D at the last game the ranking was decided by three teams that fought until the last minute. Caldes and Valongo scored five points thanks to the final victories over Bassano (3-5) and Quevert (2-3) on the last day of play. Four points Dinan Quevert and one point bassano. Appointment on 16-17-18 December for two more qualifying rounds, while the draw of the groups is set for mid-October.

WSE Champion’s League, 2nd qualifying round, Braga, Valongo, Oliveirense and Barcelos (Portugal), Caldes, Calafell, Reus and Noia (Spain), Forte, Grosseto, Valdagno, Follonica and Lodi (Italy), La Vendenne (France), Diessbach (Switzerland) and Germany Herringen (Germany)
(CORRECTION) WSE Cup qualifying round, Lleida, Alcoi, Voltregà and Igualada (Spain), Bassano and Vercelli (Italy), Noisy Le Grande, Dinan-Quevert, Coutras, Ploufragran and Lyon (France), Geneva (Switzerland), Remscheid and Walsum (Germany) and King’s Lynn (England)

Photo by Laurence Leveque Yvard


All the results live on http://wse.sidgad.com

WSE CHAMPION’S LEAGUE MEN – 1ST QUALIFICATION ROUND

GROUP A – COUTRAS (FRANCE) – Patinoire Milou DUCOURTIOUX
1ST MATCHDAY – FRIDAY 30/09/2022
MATCH #11 – 19:00 – H.C. FORTE DEI MARMI (ITALY) x U.S. COUTRAS (FRANCE) = 5-1
Forte: Gnata (C), Gual, Gil, Ambrosio, Illuzzi – Torner, Cinquini, Rossi, Petrocchi, Taiti – Coach: Molina
Coutras: Fernandez I, Perez, Vargas, Chirino (C), Povedano – Sero, Fernandez R, Arnouil, Platz, Jacquart – Coach: Biancucci
Scorers: 1st: 10’22” Gual (F), 18’41” Ambrosio (F) – 2nd: 5’35” Torner (F), 9’25” Rossi (F), 24’26” Gil (F)
Penalties: 2nd: 15’37” Illuzzi (2′) (F)
Referees: Josep Ribò (Spain) and Raul Burgos (Spain)


MATCH #12 – 21:00 – H.C. BRAGA (PORTUGAL) x P.A.S. ALCOY (SPAIN) = 3-2
Braga: Magalhaes, Trabulo, Pereira (C), Seixas, Korosec, Almeida, Pinto, MEndes, Pereira, Teixeira – Coach: Neves
Alcoi: Grau (C), Formatje, Morales, Pujadas, Perez – Ceschin, Dominguez, Baieli, Tomas – Coach: Pastor
Scorers: 0’04” Perez (A), 5’36” Seixas (B), 7’35” Morales (A), 7’57” Seixas (B) – 2nd: 15’30” Pereira (B)
Penalties: 2nd: 22’46” Dominguez (2′) (A) and Pinto (2′) (B)Referees: Daniel Loewe (Germany) and Joao Duarte (Portugal)


2ND MATCHDAY – SATURDAY 1/10/2022
MATCH #13 – 16:00 – U.S. COUTRAS (FRANCE) x H.C. BRAGA (PORTUGAL) = 3-3
Coutras: Audelin, Chiconi, Vargas, Chirino (C), Povedano – Sero, Fernandez R, Perez, Platz, Fernandez I – Coach: Biancucci
Braga: Magalhaes, Pinto, Pereira G (C), Seixas, Mendes –  Korosec, Almeida, Trabulo, Mendes, Pereira R, Teixeira – Coach: Neves
Scorers: 1st: 14’06” Povedano (C), 18’33” Mendes (B) – 2nd: 19’20” Perez (C), 20’27” Mendes (B), 21’14” Pereira R (dir.shot) (B), 22’17” Povedano (C)
Penalties: 1st: 16’36” Trabulo (2′) (B), 18’04” Chiconi (2′) (C) – 2nd: 21’14” Vargas (2′) (C)
Referees: Josep Ribò (Spain) and Raul Burgos (Spain)


MATCH #14 – 18:00 – P.A.S. ALCOI (SPAIN) x H.C. FORTE DEI MARMI (ITALY) = 2-6
Alcoi: Grau (C), Formatje, Morales, Ceschin, Perez – Pujadas, Dominguez, Baieli, Tomas – Coach: Pastor
Forte: Gnata (C), Gual, Gil, Ambrosio, Illuzzi – Torner, Cinquini, Rossi, Petrocchi, Taiti – Coach: Molina
Scorers: 1st: 2’13” Ambrosio (F), 15’13” Rossi (F), 16’25” Morales (A), 24’30” Ambrosio (F) – 2nd: 1’20” Torner (F), 5’38” Torner (F), 17’21” Perez (A)
Penalties: 1st: 8’47” Pastor (2′) (A), 15’13” Rossi (F), 23’39” Perez (2′) (A) – 2nd: 20’29” Torner (2′) (F)
Referees: Joao Duarte (Portugal) and Daniel Loewe (Germany)


3RD MATCHDAY – SUNDAY 02/10/2022
MATCH #15 – 12:00 – U.S. COUTRAS (FRANCE) x P.A.S. ALCOY (SPAIN) = 1-5
Coutras: Audelin, Chiconi, Sero, Chirino (C), Povedano – Vargas, Fernandez R, Perez, Platz, Fernandez I – Coach: Biancucci
Alcoi: Grau (C), Formatje, Morales, Ceschin, Fuster – Perez, Pujadas, Dominguez, Baieli, Tomas – Coach: Pastor
Scorers: 1st: 6’48” Perez (A), 7’58” Ceschin (A), 16’43” Pujadas (A), 17’43” Chirino (C) – 2nd: 0’03” Formatje (A), 21’35” Ceschin (A)
Penalties: 2nd: 14’05” Dominguez (2′) (A) and Sero (2′) (C), 20’15” Vargas (2′) (C)
Referees: Joao Duarte (Portugal) and Daniel Loewe (Germany)


MATCH #16 – 14:00 – H.C. FORTE DEI MARMI (ITALY) x BRAGA (PORTUGAL) = 1-1
Forte: Gnata (C), Ambrosio, Gil, Illuzzi, Lombardi – Torner, Cinquini, Rossi, Petrocchi, Taiti – coach: Molina
Braga: Teixeira, Pereira G (C), Seixas, Almeida, Pereira R – Korosec, Mendes, Pinto, Trabulo, Magalhaes – Coach: Neves
Scorers: 2nd: 15’12” Trabulo (B), 21’24” Ambrosio (F)

Referees: Raul Burgos (Spain) and Josep Ribò (Spain)

Standing: Forte dei Marmi 7 points, Braga 5 points, Alcoi 3 points, Coutras 1 point

GROUP B – LA ROCHE SUR YON (FRANCE) – COMPLEXE SPORTIF DE L’ANGELMIERE
1ST MATCHDAY – FRIDAY 30/09/2022
MATCH #21 – 19:00 – C.P. GROSSETO 1951 (ITALY) x KING’S LYNN R.H.C. (ENGLAND) = 13-2
Grosseto: Menichetti, Saavedra (C), Franchi, Paghi, Mount – Rodriguez, Nacevich, De Oro, Cabella, Sassetti – Coach: Achilli
King’s Lynn: Allander, Tucker, Taylor (C), Barnes, Norris – Horn J, Coles, Futter, Roberts – Coach: Horn A
Scorers: 1st: 3’02” Franchi (G), 6’05” Norris (K), 9’56” Nacevich (G), 10’34” Cabella (G), 20’01” Nacevich (G), 22’39” Saavedra (G), 23’04” Saavedra (G), 24’46” Franchi (G) – 2nd: 0’10” Cabella (G), 2’33” Mount (G), 5’50” Cabella (G), 7’17” Mount (G), 10’35” Futter (K), 20’42” De Oro (G), 22’37” Rodriguez (PP) (G)
Penalties: 2nd: 1’30” Taylor (2′) (K), 20’57” Taylor (2′) (K)
Referees: Arnaud Esoli (France) and Alvaro De La Hera (Spain)


MATCH #22 – 21:00 – H.C. LA VENDEENNE (FRANCE) x FINQUE PRATS C.E. LLEIDA (SPAIN) = 2-4
La Vendeenne: Bento, Debrouver (C), Delgado, Pinto, Gefflot – Thebaud, Sisti, Alminana, Vankammelbecke, Blanco – Coach: Salicru
Finques Prats: Deitg, Canellas (C), Paiva, Aragones, Selva – Badia, Vives, Duch, Folguera S, Codony – Coach: Folguera A
Scorers: 1st: 12’12” Badia (L), 21’29” Sisti (LV) – 2nd: 3’29” Paiva (L), 4’05” Pinto (LV), 21’54” Aragones (L), 23’37” Aragones (L)
Penalties: 2nd: 9’07” Selva (2′) (L)
Referees: Carlos Correia (Portugal) and Claudio Ferraro (Italy)


2ND MATCHDAY – SATURDAY 1/10/2022
MATCH #23 – 16:00 – KING’S LYNN R.H.C. (ENGLAND) x H.C. LA VENDEENNE (FRANCE) = 1-4
King’s Lynn: Allander, Tucker, Taylor (C), Barnes, Norris – Horn J, Coles, Futter, Roberts – Coach: Horn A
La Vendeenne: Bento, Debrouver (C), Delgado, Vankammelbke, Sisti – Thebaud, Gefflot, Vincent, Boivineau, Blanco – Coach: Salicru
Scorers: 1st: 1’13” Norris (K), 2’49” Delgado (LV), 23’47” Sisti (LV) – 2nd: 12’36” Debrouver (dir.shot) (LV), 15’32” Gefflot (LV)
Penalties: 2nd: 12’36” Futter (2′) (K)
Referees: Claudio Ferraro (Italy) and Alvaro De La Hera (Spain)


MATCH #24 – 18:00 – FINQUES PRATS C.E. LLEIDA (SPAIN) x C.P. GROSSETO 1951 (ITALY) = 1-4
Finques Prats: Deitg, Canellas (C), Paiva, Aragones, Selva – Badia, Vives, Duch, Folguera S, Codony – Coach: Folguera A
Grosseto: Menichetti, Saavedra (C), Franchi, Paghi, De Oro – Rodriguez, Nacevich, Mount, Cabella, Sassetti – Coach: Achilli
Scorers: 1st: 6’39” Selva (L), 8’13” De Oro (G) – 2nd: 13’34” Saavedra (G), 19’59” De Oro (G), 20’14” Mount (G)
Penalties: 2nd: 13’34” Badia (2′) (L)
Referees: Carlos Correia (Portugal) and Arnaud Esoli (France)


3RD MATCHDAY – SUNDAY 02/10/2022
MATCH #25 – 14:00 – KING’S LYNN R.H.C. (ENGLAND) x FINQUE PRATS C.E. LLEIDA (SPAIN) = 1-14
King’s Lynn: Allander, Tucker, Taylor (C), Barnes, Norris – Horn J, Coles, Futter, Roberts – Coach: Horn A
Finques Prats: Codony, Canellas (C), Vives, Aragones, Selva – Badia, Paiva, Duch, Folguera S, Deitg – Coach: Folguera A
Scorers: 1st: 0’06” Aragones (L), 6’43” Selva (L), 12’16” Badia (L), 14’49” Duch (L), 15’33” Folguera (L), 21’13” Selva (L), 24’23” Vives (L) – 2nd: 0’30” Selva (L), 5’57” Futter (K), 13’26” Folguera (L), 14’14” Badia (L), 14’41” Paiva (L), 19’18” Badia (L), 22’13” Paiva (L), 22’29” Badia (L)
Referees: Claudio Ferraro (Italy) and Arnaud Esoli (France)

MATCH #26 – 16:00 – C.P. GROSSETO 1951 (ITALY) x H.C. LA VENDEENNE (FRANCE) = 1-3
Grosseto: Menichetti, Saavedra (C), Franchi, Paghi, Mount – Rodriguez, Nacevich, De Oro, Cabella, Sassetti – Coach: Achilli
La Vendeenne: Bento, Debrouver (C), Delgado, Vankammelbke, Sisti – Thebaud, Gefflot, Vincent, Boivineau, Blanco – Coach: Salicru
Scorers: 1st: 9’43” Thebaud (LV), 19’45” Thebaud (LV), 3’43” Rodriguez (G), 23’31” Gefflot (LV)
Penalties: 1st: 18’30” De Oro (2′) (G) and Sisti (2′) (LV)
Referees: Alvaro De La Hera (Spain) and Carlos Correia (Portugal)


Standing: Grosseto 6 points (+1 goal difference between three teams), La Vendeenne 6 points (0 goal difference between three teams), Lleida 6 points (-1 goal difference between three teams), King’s Lynn 0 points

GROUP C – GENEVE (SWITZERLAND) – Centre sportif de la Queue-d’Arve
1ST MATCHDAY – FRIDAY 30/09/2022
MATCH #31 – 19:00 – WHY SPORT H.C. VALDAGNO (ITALY) x GENEVE R.H.C. (SWITZERLAND) = 5-0
Why Sport: Sgaria B, Motaran, Piroli, Cocco, Garcia E – Rubio, Nadini, Ojeda, Giuliani, Todeschini – Coach: Mir
Geneve: Diaz, Waridel (C), Brenas, Jimenez, Desponds -Mata, Miranda, Fayet, Brendini, Suica – Coach: Brentini
Scorers: 1st: 23’13” Motaran (V) – 2nd: 5’59” Rubio (V), 16’01” Motaran (V), 18’33” Garcia E (V), 23’25” Ojeda (V)
Penalties: 1st: 11’05” Waridel (2′) (G)
Referees: Miguel Diaz (Spain) and Loic Le Menn (France)


MATCH #32 – 21:00 – PARLEM C.P. CALAFELL (SPAIN) x C.S. NOISY LE GRAND (FRANCE) = 2-2
Parlem: Camps, Ferrer, Escala, Miras, Casas – Palau (C), Xaus, Mendes, Fernandez, Solans – Coach: Lopez
Noisy: Rodriguez, Grellier, Barbe, Da Costa (C), Avondo – Antunes, Dias, Pujol, Martins, Boyeau – Coach: Delgado
Scorers: 2nd: 8’47” Grellier (N), 14’16” Barbe (N), 20’56” Casas (C)
Penalties: 2nd: 22’21” Avondo (2′) (N) and Mendez (2′) (C), 24’14” Antunes (2′) (N)
Referees: Luca Molli (Italy) and Rui Torres (Portugal)


2ND MATCHDAY – SATURDAY 1/10/2022
MATCH #33 – 16:00 – GENEVE R.H.C. (SWITZERLAND) x PARLEM C.P. CALAFELL (SPAIN) = 0-3
Geneve: Silva, Brenas (C), Mata, Jimenez, Nunez – Portugal, Mane, Iranzo, Desponds, Diaz – Coach: Brentini
Parlem: Camps, Ferrer, Escala, Miras, Casas – Palau (C), Xaus, Mendes, Fernandez, Solans – Coach: Lopez
Scorers: 2nd: 3’15” Miras (C), 13’31” Ferrer (C), 24’58” Miras (C)
Referees: Loic Le Menn (France) and Luca Molli (Italy)


MATCH #34 – 18:00 – C.S. NOISY LE GRAND (FRANCE) x WHY SPORT H.C. VALDAGNO (ITALY) = 2-4
Noisy: Rodriguez, Grellier, Barbe, Da Costa (C), Avondo – Antunes, Dias, Pujol, Martins, Boyeau – Coach: Delgado
Why Sport: Sgaria B, Motaran, Piroli, Cocco, Garcia E – Rubio, Nadini, Ojeda, Giuliani, Todeschini – Coach: Mir
Scorers: 1st: 5’35” Piroli (V), 18’31” Martins (N), 22’31” Da Costa (dir.shot) (N), 23’10” Nadini (dir.shot) (V), 9’11” Giuliani (V), 20’44” Giuliani (V),
Penalties: 1st: 22’31” Ojeda (2′) (V), 23’10” Barbe (2′) (N) – 2nd: 4’27” Garcia E (2′) (V), 5’39” Avondo (2′) (N), 20’44” Grellier (2′) (N), 22’37” Pujol (2′) (N)
Referees: Miguel Diaz (Spain) and Rui Torres (Portugal)


3RD MATCHDAY – SUNDAY 02/10/2022
MATCH #35 – 14:00 – GENEVE R.H.C. (SWITZERLAND) x C.S. NOISY LE GRAND (FRANCE) = 3-6
Geneve: Diaz, Brenas (C), Desponds, Jimenez, Waridel – Nunez, Mane, Mata, Brentini, Silva – Coach: Brentini
Noisy: Rodriguez, Grellier, Barbe, Da Costa (C), Avondo – Antunes, Dias, Pujol, Martins, Boyeau – Coach: Delgado
Scorers: 1st: 6’46” Desponds (G), 8’57” Da Costa, (dir.shot) (N), 10’15” Antunes (N), 10’30” Brenas (G), 17’19” Grellier (N), 24’51” Avondo (N) – 2nd: 10’07” Jimenez (G), 11’47” Grellier (N), 17’26” Da Costa (N)
Penalties: 1st: 8’57” Mata (2′) (G) – 2nd: 1’47” Desponds (2′) (G), 15’22” Grellier (2′) (N), 24’46” Waridel (2′) (G)

Referees: Miguel Diaz (Spain) and Luca Molli (Italy)
MATCH #36 – 16:00 – WHY SPORT H.C. VALDAGNO (ITALY) x PARLEM C.P. CALAFELL (SPAIN) = 2-4
Geneve: Diaz, Brenas (C), Desponds, Jimenez, Waridel – Nunez, Mane, Mata, Brentini, Silva – Coach: Brentini
Noisy: Rodriguez, Grellier, Barbe, Da Costa (C), Avondo – Antunes, Dias, Pujol, Martins, Boyeau – Coach: Delgado
Scorers: 1st: 6’46” Desponds (G), 8’57” Da Costa, (dir.shot) (N), 10’15” Antunes (N), 10’30” Brenas (G), 17’19” Grellier (N), 24’51” Avondo (N) – 2nd: 10’07” Jimenez (G), 11’47” Grellier (N), 17’26” Da Costa (N)
Penalties: 1st: 8’57” Mata (2′) (G) – 2nd: 1’47” Desponds (2′) (G), 15’22” Grellier (2′) (N), 24’46” Waridel (2′) (G)

Referees: Rui Torres (Portugal) and Loic Le Menn (France)

Standing: Calafell 7 points, Valdagno 6 points, Noisy Le Grand 4 points, Geneve 0 points

GROUP D – DINAN (FRANCE) – SALLE NEMEE 
1ST MATCHDAY – FRIDAY 30/09/2022
MATCH #41 – 19:00 – UBROKER H.BASSANO 1954 (ITALY) x H.C. DINAN QUEVERT (FRANCE) = 5-6
Bassano: Veludo, Amato (C), Scuccato, Cancela, Pozzato – Coy, Muglia, Baggio, Sgaria G, Bertuzzo – Coach: Viterbo
Quevert: Acevedo, Martinez, Landrin, Solera, Montivero – Turluer (C), Garcia, Ricaiile, Gelebart, Oliviero – Coach: Sanchez
Scorers: 1st: 7’24” Martinez (pen.shot) (D), 7’42” Coy (pen.shot) (B), 14’17” Montivero (PP) (D), 17’23” Muglia (B), 18’29” Turluer (D) – 2nd: 9’03” Montivero (D), 11’00” Turluer (D), 12’03” Coy (B), 19’14” Muglia (B)
Penalties: 1st: 12’52” Baggio (2′) (B), 22’23” Amato (2′) (B) – 2nd: 18’48” Turluer (2′) (Q), 20’43” Coy (2′) (B)
Referees: Joaquim Pinto (Portugal) and Ivan Gonzalez (Spain)


MATCH #42 – 21:00 – RECAM LASER C.H. CALDES (SPAIN) x A.D. VALONGO COLQUIMICA (PORTUGAL) = 2-2
Recam Laser: Pons, Presas, Rovira (C), Acsensi A, Gimenez – Gurri, Serra, Gonzalez, Blanque, Gisbert – Coach: Candami
Colquimica: Edo, Moreira, Santos (C), Navarro, Bridge – Abreu, Moura, Silva, Ramos, Bento – Coach: Bosch
Scorers: 1st: 9’00” Navarro (dir.shot) (V) – 2nd: 6’08” Presas (C)
Penalties: 1st: 9’00” Gimenez (2′) (C) – 2nd: 5’50” Gimenez (2′) (C), 9’06” Ramos (2′) (V) and Gonzalez (2′) (C)
Referees: Nuno Melo (France) and Francesco Stallone (Italy)


2ND MATCHDAY – SATURDAY 1/10/2022
MATCH #43 – 16:00 – H.C. DINAN QUEVERT (FRANCE) x RECAM LASER C.H. CALDES (SPAIN)
Quevert: Acevedo, Martinez, Landrin, Solera, Turluer (C) – Montivero, Garcia, Ricaiile, Gelebart, Oliviero – Coach: Sanchez
Recam Laser: Pons, Presas, Rovira (C), Acsensi A, Gimenez – Gurri, Serra, Gonzalez, Blanque, Gisbert – Coach: Candami
Scorers: 2nd: 2’33” Gimenez (C), 13’53” Martinez (D)
Penalties: 2nd: 3’28” Presas (2′)(C)
Referees: Joaquim Pinto (Portugal) and Francesco Stallone (Italy)


MATCH #44 – 18:00 – A.D. VALONGO COLQUIMICA (PORTUGAL) x UBROKER H.BASSANO 1954 (ITALY) = 1-1
Colquimica: Edo, Moreira, Santos (C), Ramos, Araujo – Bridge, Moura, Silva, Bento – Coach: Bosch
Bassano: Veludo, Amato (C), Scuccato, Cancela, Pozzato – Coy, Muglia, Baggio, Sgaria G, Bertuzzo – Coach: Viterbo
Scorers: 2nd: 14’51” Cancela (B), 16’40” Ramos (V)

Referees: Nuno Melo (France) and Ivan Gonzalez (Spain)

3RD MATCHDAY – SUNDAY 02/10/2022
MATCH #45 – 14:00 – H.C. DINAN QUEVERT (FRANCE) x A.D. VALONGO COLQUIMICA  (PORTUGAL) = 2-3
Quevert: Acevedo, Martinez, Montivero, Solera, Turluer (C) – Landrin, Garcia, Ricaiile, Gelebart, Oliviero – Coach: Sanchez
Colquimica: Edo, Moreira, Santos (C), Navarro, Bridge – Araujo, Ramos, Moura, Silva, Bento – Coach: Bosch
Scorers: 1st: 15’40” Moura (V) – 2nd: 0’47” Martinez (Q), 3’37” Solera (dir.shot) (Q), 8’03” Moreira (V), 14’31” Navarro (V)
Penalties: 1st: 19’40” Turluer (2′) (Q) – 2nd: 24’37” Landrin (2′) (Q)Referees: Francesco Stallone (Italy) and Ivan Gonzalez (Spain)

MATCH #46 – 16:00 – UBROKER H.BASSANO 1954 (ITALY) x RECAM LASER C.H. CALDES (SPAIN) = 3-5
Bassano: Veludo, Amato (C), Scuccato, Cancela, Pozzato – Coy, Muglia, Baggio, Sgaria G, Bertuzzo – Coach: Viterbo
Recam Laser: Pons, Presas, Rovira (C), Acsensi A, Gimenez – Gurri, Serra, Gonzalez, Blanque, Gisbert – Coach: Candami
Scorers: 1st: 1’36” Rovira (C), 2’02” Rovira (C), 17’52” Gonzalez (PP) (C) – 2nd: 5’26” Pozzato (B), 8’00” Rovira (C), 13’22” Blanque (C), 17’06” Cancela (B), 24’59” Pozzato (B)
Penalties: 1st: 16’36” Scuccato (2′) (B)

Standing: Caldes 5 points (best total goal average), Valongo 5 points, Dinan-Quevert 4 points, Bassano 1 point
Referees: Joaquim Pinto (Portugal) and Nuno Melo (France)

Leave a Reply

Your email address will not be published.